13 Eylül 2010 Pazartesi


Bu bayram da İnebolu'daydık. Dalından incir, domates, biber, bol bol fındık, ceviz, tatlılar yedik. Ahmet Maranki'yle meşhur pilav gününde birlikteydik. Geleneksel kutlamaları çok güzeldi, gelini olduğum bu şirin ilçenin... Her ne kadar dün dönüş trafiğine yakalansakta güzel bir tatil geçirip, çok şükür evimize dönebilmenin sevincini yaşadık; babamın dediği gibi gittiğin yer saray bile olsa En Evim Şen Evim'miş:)) Azıcık
geç kalmış olsam da; sağlık, neşe, sevgi dolu ve huzurlu daha nice bayramlara hep beraber kavuşmak dileğiyle, tekrar merhaba diyorum.

Can Yücel'in kaleminden BAYRAM;


Zamanla anlıyor insan: 3-4 güne sıkışmış bir tatilden öte bir şey bayram... Hayata rasgele serpiştirilmiş ilahi ikramlar, kıymet bilen kullara her daim bayram yaşatır. Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan... Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık... Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır. Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp "Çok şükür bugünü de gördük" diyebilmek... Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır. Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak bayramdır. Bir kitabı bitirmek, bir binayı bitirmek, bir okulu bitirmek, kâbuslu bir rüyayı, kodeste ağır cezayı bitirmek bayramdır. Yoğun bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmuş bir ilişkiyi bitirmek de öyle... Vuslat da bayramdır öte yandan... Endişe içinde beklediğinden mektup almak, telefonda ansızın sesini duymak, deli gibi burnunda tütenin boynuna sarılmak bayramdır.

En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye, saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır. "Ona güvenmiştim, yanılmamışım" sözü bayramdır.

Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak bayram... Yeni bir sözcük öğrenmek, bir tünelin sonuna gelmek, müzmin bir işin kapısını çarpıp uzun bir yola çıkıvermek bayramdır.

Zorluklara tek başına göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek bayramdır. Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış ilk rızkın konduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller bayramdır.

Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır.

Sonrasında gelen ilk diş bayramdır, ilk söz bayram, ilk adım, ilk yazı, ilk karne bayram...

Güne gülümseyerek başlamak bayramdır. "İyi ki yanımdasın" bayram, "Her şeyi sana borçluyum" Bayram, "Hiç pişman değilim" bayram... Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek bayramdır.

Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır. Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram...

Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur. Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler. Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.

Her gününüz bayram olsun..!

8 yorum:

nesrin dedi ki...

Tesekkürler, senin de bayramin kutlu olsun. Her sey bir yana evimiz pijamalarimizi giyip dolasabildigimiz yerdir. Sevgiler...

Evimin İncileri Belgin dedi ki...

Tatildi, bayramdı derken evimizde olmak en güzeli evim evim güzel evim.GÜZELLİKLERDE BULUŞMAK ÜZERE SEVGİYLE KALIN...

İnci Yemek dedi ki...

Cimcimem öncelikle geçmiş bayramını kutlar nice nice bayramlara sağlıkla kavuşmak dileğiyle.
canım tarihleri gene tutturamadık:))ben de bayramda oradaydım bayram pilavın da buluşurduk:)kurban bayramına inşallah.
sen ve sevilbirdemlik kastamonu gelinlerimizsiniz:))ikinizede çok seviyorum:)öptüm canım..

Gülcan dedi ki...

insanın evinde olmasındabn daha başka büyük bir mutluluk varmıdır acaba. hoşgeldiniz.

Ballı Cimcime dedi ki...

Sevgili Nesrin, aynen katılıyorum sana, rahatça kahkaha atıp elimizde nescafemiz uzanabiliyorsak koltuğa ne alaaa, işte orası huzur bulduğumuz evimizdir:) Sevgiler..

Ballı Cimcime dedi ki...

Belgincim tilki misali döndük dolaştık yuvamıza geldik şükür:)
Sevgiyle ve neşeyle kal sen de canım.

Ballı Cimcime dedi ki...

Amin İnciciğim, kalplerimiz bir emin ol... Ben de sizleri çok seviyorum, mis gibi doğanız gibi gönlünüz de güzel sizin. Kısmet bir daha ki sefere inşallah, çok öpüyorum, sevgiler:)

Ballı Cimcime dedi ki...

Gülcancığım haklısın yok; en büyük mutluluk evinde sevdiklerinle sağlıklı, mutlu, huzurlu yaşamakmış.. Rabbim hepimize değer verdiğimiz tüm güzelliklerle hep buluşmamızı nasip etsin inşallah.
Teşekkürler, sevgilerimle...