21 Aralık 2011 Çarşamba

Birçok hastalığa şifa kaynağı: AYVA!

Tereyağında pişirilince bronşite iyi geliyor!

Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı.Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söküyor, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi geliyor.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, birçok hastalığa şifa olan ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olduğunu söyledi.

Ayvanın birçok rahatsızlığın giderilmesi ve korunmasında etkin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, şu bilgileri verdi.Prof. Dr. Yorulmaz, ayvanın faydalarının çok eski çağlardan beri bilindiğini belirterek, “Romalılar parfümden, bala kadar her şey için ayvanın meyve ve çiçeklerini kullanmışlar” dedi. Dünyada en fazla ayva üretimi yapan ülkeler içinde Türkiye’nin de bulunduğunu belirten Yorulmaz, şöyle konuştu:
“Bu mevsimde her yerde oldukça ucuz fiyata ve bol miktarda ayva bulmak mümkün. Ayvanın meyvesi gibi çekirdeği ve yaprakları da işe yaramakta boya ve kozmetik sanayinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein içermektedir.

Ayva çiçeği kaynatılınca anne sütünü artırıyor!
“Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Her yaşta sinir sistemini güçlendirir, mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmektedir. Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten korur. Ağız kokusunu önler. İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.”
Ayva çiçeği ve kabuklarının da çok faydalı olduğunu bildiren Yorulmaz, “Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır” dedi.
Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek içinde ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Yorulmaz, ayva yapraklarının çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirdiğini ve uykusuzluğa iyi geldiğini ifade ederek, şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da yenilebilen bir meyve olan ayvanın hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile son derece faydalı bir meyve olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

7 yorum:

Limon çiçekleri dedi ki...

Geçenlerde belkide hayatımın en şiddetli ve kuru öksürüğüne ayva yapraklarını demleyerek içince son verdim.annem söylemişti.Yapınca hayret ettim ertesi gün zerre öksürüğüm kalmamıştı...

olsada yesek suzan dedi ki...

çok severim ayvayı ama bu kadar yararları olduğunu bilmiyordum doğrusu çok sağol paylaşım için takipteyim, sevgiler...

Ballı Cimcime dedi ki...

Limon çiçeğim çok geçmiş olsun aynı durum bende de var, ama ayva müthiş bir çözüm hayatımızda:)

Suzancım ben de seni ve güzel aileni takibe aldım
sevgiler:)

** ZEL ** dedi ki...

Çok faydalı bilgiler,çok teşekkürler canım..
Ayvanın reçelinden gayrısını bilmem,fakat bu bilgiler ışığında elimden geldiğince tüketmeye ve tükettirmeye çalışacağım..
Sevgilerimle..

Hayat Cafe Tarifleri dedi ki...

Harika bilgiler bunlarihiç bilmiyordum bu kadar faydalı olduğunu..
Sevgiler canım.

Hayat Cafe Tarifleri dedi ki...

Harika bilgiler bunlarihiç bilmiyordum bu kadar faydalı olduğunu..
Sevgiler canım.

Oglak Kizlari dedi ki...

Bak ben bu Ayva işini bilmiyordum.
Iyiki varsın.

Hayret içinde ki anne Çiğdem